Iepazīsti bišu produktus!

ziedputekšņi

Ziedputekšņi

Bites, aplidojušas ziedus pļavās, savās mājās, bišu saimes ligzdā, pārnes ne tikai nektāru. Aplūkojot uz stropa skrejlaipiņas atlidojušās bites, pie to kājām ir redzamas krāsainas piciņas. Biškopji saka – nastiņas. Samērā lielas, salīdzinot ar bites pašas augumu, košās krāsās krāsotas, tās pielipinātas bites pakaļējām kājām. Kas tie par graudiņiem?

Tie ir ziedputekšņi. Savāktos putekšņus bites pārnes stropā, savā ligzdā, kur tos iepilda šūnu kanniņās, sastampā, pievieno tiem medu un fermentus, un putekšņi ieskābst.

bišu maize

Bišu maize

Bišu maize rodas, kad medusbites savāktos ziedputekšņus sajauc ar medu un sekrētu, kuru pēc tam ievieto šūniņā uz glabāšanos. Īstā bišu maizes uzturvērtība rodas fermentēšanās procesā t.i. laikā, kuru maize pavada "ieslēgta" savā šūniņā.

Bišu maizes sastāvā ir aptuveni 250 bioloģiski aktīvu savienojumu, tai skaitā vitamīni, vērtīgas minerālvielas, aminoskābes, antioksidanti, enzīmi un koenzīmi.

bišu vasks

Bišu vasks

Bišu vasku izdala medus bišu ģints sugu kukaiņi. Vasks tiek izdalīts no bišu dziedzerīšiem plānu vaska sloksnīšu veidā. Bites to izmanto savas ligzdas būvniecībā, veidojot šūnas, kurās audzē perus un uzkrāj barības rezerves. Vasks ir unikāla viela dabā, pēc savas ķīmiskās uzbūves tā ir dabīgā plastmasa. Kušanas temperatūra 62–65 °C. To raksturo silta, vasarīga medus smarža. Ārstniecībā var izmantot dažādām aplikācijām, pirtī varētu lietot ziedes, kuru sastāvā ir vasks.

Propoliss

Bišu līmi jeb propolisu – šo brīnišķīgo produktu – bites nerada pašas, viņas to ievāc no augiem, kuri izdala sveķainas vielas no pumpuriem, lapu kātiņu pamatnēm. Savu antibakteriālo īpašību dēļ propoliss ir iecienīts bišu produkts apiterapijā. Biškopji propolisu ievāc, to nokasot no koka rāmīšu daļām vai arī izmantojot speciālus sietus vai sedziņas.

bišu māšu peru pieniņš

Bišu māšu peru pieniņš

Bišu māšu peru pieniņš ir bišu dziedzeru izdalījums, ar kuru tās baro perus. Ļoti vērtīgs un unikāls bišu produkts. Bitēm ar to barojot bišu perus, tie izaug aptuveni 21 dienā, bet bišu māte – 16 dienās. Peri netiek visu laiku baroti ar peru pieniņu, taču jaunais bišu mātes cirmenis pārtiek tikai no tā. Bišu māšu peru pieniņam ir ļoti vērtīgs un sabalansēts sastāvs – tas satur 21 aminoskābi, 15 minerālvielas, deviņus B grupas vitamīnus, kā arī citas vērtīgas vielas.