Veselībai
Medu un dzērvenes jau kopš seniem laikiem latvieši ir lietojuši imunitātes stiprināšanai un dažādu veselības problēmu risināšanai.

Propolisam piemīt antibakteriālas, fungicīdas, antivirālas, pretiekaisuma, savelkošas, kapilārus nostiprinošas, anestēzējošas īpašības.

Propolisa ārstnieciskās īpašības

Man kā biškopim bija zināmas propolisa derīgās īpašības, bet gatavojot rakstu, iepazinos ar informāciju grāmatās un internetā. Lasītais tiešām pārsteidza, propolisa pielietošanas spektrs ir plašāks nekā varēju iedomāties un vieglāk būtu uzrakstīt, kur to neizmanto. Sākot no blaugznām, beidzot ar kāju sēnītēm, sākot no laringīta, beidzot ar prostatītu, sākot no mutes dobuma vai ādas iekaisumiem, beidzot ar zarnu traktu slimībām un artrītiem. Vēža terapija, tuberkulozes un herpes vīrusa ārstēšana u.t.t., nerunājot par organisma vispārējās imunitātes stiprināšanu. Propoliss efektīvi darbojas pat pret tādām baktērijām, pret kurām vēl nav atrastas iedarbīgas antibiotikas, savukārt dažādu antibiotiku lietošana kopā ar propolisu uzlabo to iedarbību.

Propolisam piemīt antibakteriālas, fungicīdas, antivirālas, pretiekaisuma, savelkošas, kapilārus nostiprinošas, anestēzējošas īpašības.
Tā sastāvā ir vairāki desmiti antibakteriāli savienojumi, pie tam tas ir efektīvs gan pret baktērijām, kuras ir jūtīgas pret sintētiskajām antibiotikām, gan pret tiem celmiem, kuri pret antibiotikām ir izturīgi. Ļoti svarīgi ir tas, ka pret propolisu līdz šim nav iegūtas rezistentas baktērijas, kā tas ir sintētisko antibiotiku gadījumā. Tas domājams jāskaidro ar to, ka tā sastāvā ir dažādas dabīgās antibiotikas ar ļoti plašu iedarbības spektru un šos daudzos aizsargvaļnus baktērijas nespēj pārvarēt.

Par propolisa antibakteriālo efektivitāti liecina arī gadījumi biškopju praksē, kad stropā iekļuvusi pele tikusi nodzelta un tā kā bites nav varējušas to izvilkt laukā, tā „pārlieta" ar propolisu, nav sadalījusies, stropā gaiss ir tīrs un svaigs. Arī Senajā Ēgiptē zināja par šīm propolisa īpašībām un izmantoja to faraonu mumificēšanā.

Propoliss iedarbojas uz daudziem slimību (piem. tuberkulozes, sifilisa, gripas) izraisītājiem. Pie tam propolisa efektivitāte nav pamatojama tikai ar iedarbību pret šie organismiem, bet arī ar labvēlīgo iedarbību uz cilvēka imūnsistēmu. Lietojot propolisa preperātus, aizsardzība ir Ilgstoša.

Propolisam piemīt anestezējošs efekts, tā iedarbība ir 5,2 reizes spēcīgāka par novokaīnu. Paraugi ar spēcīgāku smaržu šajā gadījumā ir efektīvāki, pateicoties lielākam ēterisko vielu saturam.

Propolisam piemīt arī antioksidanta īpašības, tas izskaidrojams flavonoīdu saturu.

Dažas medicīnas jomas, kurās izmanto propolisa preperātus

 • Elpošanas orgānu, ausu, kakla un deguna slimības
 • Ādas slimības (psoriāze, vilkēdes, ekzēmas u.c.)
 • Ķirurģijā (pēcoperācijas brūču sadzīšana,apdegumu ārstēšana)
 • Stomatoloģijā (mutes dobuma slimības, kariozu zobu dobumos 4% spirta sķīdums mazina sāpes)
 • Gastroenteroloģijā (kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas ārstēšanai, hroniska gastrīta ārstēšanai)
 • Oftamoloģijā (acu pilienu izgatavošanai izmanto speciālu šķīdumu, jo ūdens izvilkums ir pārāk kairinošs
 • Uroloģijā (akūta un hroniska prostatīta, adenomas ārstēšanai. Izmanto propolisa ūdens šķīdumu, propolisa tabletes, propolisa svecītes)
 • Onkoloģijā (pētījumi rāda, ka propoliss kavē vēža šūnu augšanu)
 • Sirds un asinsvadu slimības ( hipertonijas ārstēšanā, holesterīna satura samazināšanā, kapilāru sieniņu nostiprināšanai) Iegūti labi rezultāti lietojot 30% propolisa spirta šķīdumu 30 pilienu 3 reizes dienā.

Šo sarakstu varētu turpināt, bet raksta apjoms ir ierobežots un pieminēto slimību skaits pietiekami raksturo propolisa terapeitisko daudzveidību.

Propolisa medikamenti

Propolisa saturošu ārstniecības līdzekļu skaits ir liels, to gan nevar teikt par piedāvājumu mūsu aptiekās.

Pieminēšu pašus populārākos propolisa līdzekļus.

Medus ar propolisu

Šeit tiek apvienotas divu unikālu produktu dziednieciskās īpašības. Produktam ir antiseptiska, atsvaidzinoša, brūču dziedinošās īpašības. To var lietot gan ārīgi, gan iekšķīgi, gan inhalācijām. Ārēji lieto grūti dzīstošu brūču un čūlu ārstēšanā, akūtu un hronisku iesnu (atšķaidot 1:3) un citu slimību ārstēšanai. Pārsvarā tomēr lieto iekšķīgi- šeit var uzskaitīt virkni slimību, sākot no mutes dobuma un smaganu iekaisumiem, beidzot ar hipertoniju, gastrītu, bronhiālo astmu, urīnpūšļa un nieru slimībām. Par devām ir jākonsultējas ar ārstu, tās atkarīgas arī no propolisa satura produktā, parasti gatavo 5%, 10%, 15% vai 20% propolisu medū.
Lai izgatavotu 5% produktu, ņem 5g sasmalcināta propolisa, ūdens vaniņā izkausē un pievieno 95g medus, maisa pāris minūtes līdz izveidojas viendabīga masa. Iegūtais produkts ir ar medum līdzīgu, dzeltenīgu krāsu, saldi rūgtenu garšu un patīkamu balzāma aromātu. Devas - apmēram 1 tējkarote 2-3 reizes dienā 15-30 dienas, tuberkulozes gadījumā 1.5-2 mēnešus, pēc 2 nedēļu starplaika kursu var atkārtot.

Propolisa pilieni

Izgatavo ar dažādu koncentrāciju - 5%,10%,20% un 30%. Populārākais ir 30% šķīdums, lai to iegūtu 300g propolisa. Lai iegūtu propolisu ar mazāku vaska saturu, to sasaldē, sasmalcina un uzlej ūdeni- vasks un citi piemaisījumi uzpeldēs, savukārt propolisa blīvums ir lielāks un tas nosēdīsies trauka apakšā. Propolisu izžāvē un pārlej ar 700ml 96% spirta (var iegādāties dažās aptiekās ar ārsta izrakstītu recepti), saskalo, novieto tumšā vietā un 5-7 dienas vairākas reizes dienā sakrata. Iegūst melni brūnu, aromātisku šķidrumu ar antiseptisku, pretiekaisuma un anestezējošu iedarbību. Izfiltrē caur marles audumu un sapilda tumšās pudelītēs ar hermētisku vāciņu. Lieto gan ārīgi, gan iekšķīgi. Iekšķīgi lietojot, kurss ir apmēram viens mēnesis, 10-15 pilieni 3x dienā atšķaidot ūdenī, pēc 2-nedēļu pārtraukuma kursu var atkārtot.

Propolisa ziede

Izgatavo 5%,10%,15%,20%,30% vai 40% koncentrācijā. Paņem attiecīgu daudzumu propolisa, ūdens vanniņā izkausē un pievieno vazelīnu, nedaudz nesālīta sviesta un pastāvīgi maisot iztur līdz 80˚C temperatūrā. Izkāš caur marli un safasē. Jāuzglabā tumšā stikla traukā vēsā vietā. Lieto grūti sadzīstošas brūču ārstēšanā- mazina sāpes, aizkavē baktēriju vairošanos, pastiprina audu aizsardzības spējas un atjaunošanos. Izmanto arī ādas slimību (dermatīti, ekzēmas u.c.) ārstēšanā 10% ziedi var izmantot kā pretiesnu līdzekli- vates tamponu sasmērē ar ziedi un ievieto nāsīs.

Līdzīgi propolisa ziedei izgatavo arī propolisu eļļā.

Protams pats vienkāršākais līdzeklis -propolisa gabaliņi. Lieto kā košļājamās gumijas, veselīgs zobiem un atsvaidzina elpu. Labāk šeit izmantot propolisu ar lielāku vaska saturu. Košļājot propoliss palīdz arī elpošanas ceļu iekaisumu, gripas, angīnas gadījumā, tas ir arī lielisks profilaktisks līdzeklis.

Diemžēl taujājot vairākās Latvijas aptiekās neviens no augstāk minētajiem ārstniecības līdzekļiem nebija piedāvājumā. Acīmredzot ķīmisku, patentiem aizsargātu un dārgu medikamentu tirdzniecība ir daudz izdevīgāka.

Latvijas aptiekās un veikalos varētu būt nopērkami šādi propolisu saturošie ārstniecības līdzekļi.

 • Hondra- propolisa ziede ar minerālsāļiem masāžai. Locītavu sāpēm, tirpšanām.
 • Comsi-pretiekaisuma un anestezējošs līdzeklis. Apdegumiem, brūcēm, ādas iekaisumiem.
 • Lorozīvs un lorozols - deguna higiēnas eļļas, gļotādām. Augšējo elpošanas ceļu slimību profilaksei.
 • Propolisa un kliņģerīšu tinktūra aerosolā. Augšējo elpošanas ceļu slimību ārstēšanai vai profilaksei.
 • Propolisa tabletes. Augšējo elpošanas ceļu, gremošanas orgānu slimību ārstēšanai, imunitātes nostiprināšanai. Ja ārstē mutes dobuna slimības, tad tableti nenorij, bet tur mutē līdz tā izkūst.
 • Propolki sūkājamās konfektes - liekas, ka šajā produktā,  tāpat kā pazīstama zīmola zobu pastā, propoliss vairāk pilda marketinga funkcijas.

Raksta autors: Ainars Millers