Blogs
Nozares jaunumi, tendences un viedokļi

Liepu saldajai smaržai par godu jūliju sauc par liepu mēnesi. Ar liepu ziedēšanu saistās saldi smaržojošs vasaras vidus, bet ziemas vakaros smaržīga liepziedu tējas tase ar medu.

Vai medus pircēji pazīst liepu medu?

Liepu vai liepziedu medus ir viens no tautā iecienītākajiem medus veidiem. Nav mazums gadījumu, kad uz pircēja vēlmi iegādāties liepziedu medu pret klepu, viņš to saņem, bet vai vienmēr tas tiešām ir liepu medus?! Vidusmēra pircējs ir pārliecināts, ka liepu medus ir viens no visizplatītākajiem medus veidiem Latvijā, liepas aug visur un pasakaini smaržo. Un kāpēc gan tā nevarētu būt, ka viss tas labums koncentrējas liepu medū? Pie tam šis medus ēdājs uzskata, ka liepu medus ir ļoti gaišs, ar maigu aromātu un garšu, bet diemžēl tas īsti tā nav. Monoflorais liepziedu medus, kas pārsvarā vākts no liepu ziedu nektāra, nemaz nav tik bieži sastopams. Monoflorā liepziedu smarža un garša ir ļoti specifiska un visiem pat nav pieņemama.

Ir gadījies dzirdēt no biteniekiem stāstus par to, ka labu gribēdams, viņš pārdod liepziedu medu, bet medus mīļotājs dusmīgs zvana un saka, ka medum laikam klāt kāds dezinfekcijas līdzeklis klāt vai zāles. Vai arī cilvēks, kurš kārtīgi pieradis saaukstēšanās laikā ēst liepu medu, reiz beidzot ticis pie īstā liepu medus, nesaprot, kas tam vainas – nepavisam nav maigs.

Pirms dažiem gadiem Latvijā tika veikts pētījums par medus tirgu. Veicot aptauju par iecienītāko medus šķirni, ļoti populārs izrādījās tieši liepu medus. Bet degustācijā, kurā katram iedeva pagaršot dažādus medus veidus bez norādes par izcelsmi, liepu medum nemaz to atbalstītāju tik daudz nebija.

Kāds tad ir īsts liepu vai liepziedu medus?

Lai iegūtu kādu monofloru medu šajā gadījumā liepu, nepieciešamas dažas lietas: vieta, kur pietiekamā daudzumā aug liepas, piemēram, vecs muižas parks, un atbilstoši laika apstākļi - silts, mitrs laiks. Novērots, ka liepas nemaz katru gadu bagātīgi neizdala nektāru, ja laiks ir pārāk karsts nektārs sažūst un iebiezē un bites to neievāc. Ja uzlīst lietus, nektārs un lapu izsvīdums tiek noskalots no ziediem un no lapām. Jāskatās arī kāds ir konkurējošais ienesums tuvākā apkārtnē, visai bieži tuvumā zied vasaras rapša lauki. Ja liepu ir ļoti daudz, tad konkurējošais ienesums tik lielu lomu nespēlē, jo piemērotos apstākļos liepas ir ļoti labs nektāraugs. Karstā laikā liepas var noziedēt dažās dienās, kas krietni samazina iespējas tikt pie kārotā medus, jo bitēm atliek vēl mazāk laika darbam liepās. Biškopim jāgādā arī par atbilstošu un savlaicīgu saimju sagatavošanu monoflorā medus ievākumam.

Liepas kā nektāraugs.

Liepas ir Latvijā bieži sastopams koks. Vienīgā liepu suga, kas aug savvaļā ir parastā liepa (Tilia cordata), tas ir vasarzaļš vidēji liels koks līdz 25-30 m. Aug auglīgos mežos galvenokārt piemistrojumā un pamežā. Tīraudzes dabiski gandrīz neveido, bet plaši sastopams lauku viensētu apstādījumos, kā arī parkos un pilsētu apstādījumos. Parastā liepa zied jūnija beigās un jūlija sākumā. Pilsētu apstādījumos ir izplatītas arī tā sauktās Holandes liepas – parastās un platlapu liepas hibrīds (Tilia x vulgaris), kuras uzzied 1-2 nedēļas ātrāk par parasto liepu. Apstādījumos sastopamas arī Krimas liepas (Tilia x euchlora) zied 1-2 nedēļas vēlāk par parasto liepu un paretam arī citas citzemju liepu sugas. Šie hibrīdi izveidoti piemērotāki dzīvei pilsētas apstākļos, labi pacieš vainaga veidošanu un ir izturīgāki pret slimībām. Tāpat kā parastā liepa ir labi nektāra devēji un stādot apstādījumos var pat veidot liepu kā nektāraugu konveijeru.

Katrs liepas ziediņš varot izdalīt līdz pat 12-30 mg nektāra dienā, kurš satur 26-40 g/100g cukura. Galvenie cukuri nektārā ir saharoze 70%, fruktoze 15% un glikoze 15%. Aprēķināts, ka 1 ha liepu koku meža var sezonā dot 100-1000 kg medus jeb aptuveni 15-30 kg medus no koka.

Bites no liepām ievāc gan ziedu nektāru, gan lapu izsvīdumu, tāpēc iegūto medu var saukt par liepu medu, jo ne vienmēr tas vērtējams tikai kā liepu ziedu medus. Jo vairāk liepu medū ir izsvīduma piejaukums, jo tas tumšāks.

Liepu medus sensorās īpašības

  • Krāsa: Gaiša līdz vidēja
  • Tonis: dzeltens
  • Garšas apraksts: Saldums vidējs, skābums vājš, rūgtums klātesošs līdz vidējs.
  • Aromāts: Intensitāte stipra. Svaiga, mentola, aptiekas zāļu aromāts.
  • Sajūta mutē savelkoša.

Tā kā liepu aromāts ir ļoti spēcīgs, tad jauktajā medū, kurš veidots no augu nektāriem ar vāji izteiktiem aromātiem kā dominējošo parasti sajūt liepu ziedu aromātu. Ūdens saturs parasti ir zem 18.5 g/100g. G/Ū attiecība ir lielāka par 1,7 un tas nozīmē, ka liepu medus kristalizējas 6-12 mēnešu laikā. Novērots, ka Rīgas liepu medus, kurā ir pat līdz 70% ziedputekšņu, jo savākts tikai no liepu ziediem, kristalizējas rupjgraudaini, kaut arī literatūrā var atrast norādes, ka liepziedu medum raksturīga smalkgraudainā kristalizēšanās.

Liepu medus dziednieciskās īpašības.

Liepziedu medum var piedēvēt tādas pat īpašības, kādas piemīt tautā plaši lietotai liepziedu tējai – antibakteriālas, sviedrējošas (pret augstu temperatūru) un diurētiskas. Lietojot liepziedu tēju kopā ar liepziedu medu iespējams var efektu pastiprināt. Tāpat liepziedu tēja ar medu noder pret galvassāpēm, var pazemināt asinsspiedienu un var lietot, lai samazinātu uztraukumu. Iedarbojas arī nomierinoši – palīdz pret bezmiegu, satraukumu, nomierina stresa situācijās.

Tāpat aprakstīta lietošana pret iesnām, kakla sāpēm, angīnu, balsenes iekaisumu, bronhītu, bronhiālo astmu, aknu, nieru slimībām, kā sirdi spēcinošu līdzekli, pret apdegumiem un strutojošu brūču notīrīšanai.

Raksta autore: LBB pētniece Ineta Eglīte