Blogs
Nozares jaunumi, tendences un viedokļi

Medus karote pie zāļu tējas - ļoti parasts un tradicionāls latviešu zāļu tējas dzeršanas rituāls.

Tieši tāpat karote medus ir noderīga arī melnās vai zaļās tējas saldināšanai, un tikpat labi pievienojama arī kafijas tasei.
Tas apgāž iesīkstējušo uzskatu, ka karstā tējā medu likt it kā nedrīkstot, jo medus zaudējot savas bioloģiski aktīvās īpašības un tajā varot veidoties pat nevēlamas vielas.
Karstā tēja vai kafija pat sākumā nav 100°C grādus karsta, bet kaut kur ap 80°C, un ar katru minūti atdziest un kļūst vēsāka. Ieliekot tajā medu, tā daudzums ir neliels un laika sprīdis, kurā tēja vai kafija tiek izdzerta arī ir ļoti īss. Būtiskas izmaiņas medū šajā laikā nepaspēj notikt.

Viela, ko var viegli noteikt un pārbaudīt, ir fermenta diastāzes aktivitāte, karsējot tā samazinās. Nevēlamā viela, kura veidojas medu karsējot, ir hidroksimetilfurfurols (HMF), tā daudzums karsējot pieaug. Abas šīs vielas ir medus svaiguma un kvalitātes rādītāji. To minimālais (diastāzes skaitlis) un maksimāli pieļaujamais daudzums (HMF mg/kg) ir noteikts medus kvalitātes kritērijos. Skaidrības labad jāpiebilst, ka HMF ir Eiropas Savienībā noteikts medus kvalitātes rādītājs un pat tā neatbilstības gadījumā, kad medus ir jāizņem no tirdzniecības, tas nav kaitīgs.
Liekot medu pie tējas un kafijas, mēs to izmantojam kā saldinātāju, un šim nolūkam tas ļoti labi noder. Ja gribas maksimāli iegūt visas labās medus vielas, protams ka medus ir jāēd viens pats - tīrs, tāds - kāds tas ir. Pie tam, liekot medu pie tējas vai kafijas kā saldinātāju, to vajag mazāk kā cukuru, jo, medus sastāvā esošās fruktozes dēļ, tas ir saldāks. Saldināšanai gan nevajag izvēlēties spēcīgo aromātu medus veidus (griķu, viršu), jo tie dzērienam piedos savu garšu.
Pirms dažiem gadiem Linda Vainovska (viņa ir biškopja Jāņa Vainovska meita) savā vidusskolas zinātniskā pētījumu darba ietvaros veica īstu pētījumu laboratorijā, analizējot jau minēto vielu daudzuma izmaiņas, pievienojot medu karstai tējai. Apstiprinājās izvirzītā hipotēze, ka būtiskas izmaiņas nenotiek.

Ar šī pētījuma prezentācijas materiālu var iepazīties šeit: http://www.strops.lv/attachmen…/article/…/HMF_medus_teja.pdf

Sāc ik dienu ar medus karoti vienu! Der arī tējā vai kafijā!

Raksta autore LBB pētniece Ineta Eglīte