Blogs
Nozares jaunumi, tendences un viedokļi

Nesen veiktā aptaujā par medus pirkšanas paradumiem atklāja, ka cilvēki bieži medu iegādājas kā zāles.

Medus izmantošana arī nopietnu slimību gadījumā tiek apskatīta medicīnas virzienā, ko sauc par apiterapiju, kur medus ir tikai viens no bišu produktiem, ko izmantot.

“Tavs uzturs, lai ir tavas zāles, un tavas zāles lai ir tavs uzturs!” – tā pirms daudziem, daudziem gadiem esot teicis medicīnas tēvs, grieķu filozofs Hipokrāts (dzīv. 460.-377.g.p.m.ē.)

Vai medus ir zāles? Gadsimtiem ilgi medus ir pildījis šo lomu. Cilvēkiem pēc smagas slimības atlabšanas periods prasa ļoti daudz spēka. Organismam vajag vitamīnus, minerālvielas un enerģiju – tas viss ir medū. Medus ir dabīgs enerģētisks un bioloģiski aktīvus savienojumus saturošs produkts.

Kad cilvēku dzīve nebija pārsaldināta, jebkurš ogļhidrātu avots bija zelta vērtē. Mūsdienās problēma drīzāk ir nevis cukuru trūkums, bet to pārsātinātība uzturā. Bija laiki, kad medus bija vienīgais pieejamais bagātīgais ogļhidrātu avots. Sākotnēji cukurs ticis pārdots aptiekās, slimniekam zāles pilināja uz cukura grauda, ne jau tikai tāpēc, lai garša labāka. Arī mūsdienās jebkura zāļu sieva pateiks, ka dabīgo zālīšu tējas, izvilkumi un ekstrakti vislabāko efektu dos, lietoti kopā ar medu. Un pamatojums ir tie paši medus sastāvā esošie vienkāršie cukuri. Glikoze un fruktoze viegli asimilējas organismā, ja nepieciešama ātra un viegla enerģija. Tie ir noderīgi gan atlabšanas periodā pēc grūtas slimības, gan arī palielinātas garīgas vai fiziskas slodzes apstākļos.

Medū ir arī daudzveidīgs minerālvielu, vitamīnu un antioksidantu saturs. Tie ir veselīgi, noderīgi, taču to daudzums salīdzinoši nav liels. Lai uzņemtu kaut cik noderīgu devu, piemēram, antioksidantus no medus, drīzāk var iedzīvoties cukurslimībā nekā sasniegt šo daudzumu ēdot tikai medu. Taču šīs vielas tur ir, un akūta deficīta gadījumā, tās tiek labi izmantotas arī no medus. Kā arī medus satur vielas no augiem, no kuriem medus pamatā ir vākts. Piemēram, liepziedu medus lietojums ārstnieciskiem nolūkiem ir līdzīgs kā liepziedu tējas dzeršana.

No vecmāmiņu laikiem ir zināms, ka klepus gadījumā jādzer piens ar medu. Tas ir labs līdzeklis sausa klepus gadījumā, kad gan piens, gan medus mitrina, mīkstina šo klepu un kļūst vieglāk atklepot un elpot.

Savukārt austrumu medicīnā iesaka pienu ar medu iesaka kā nomierinošu līdzekli pirms miega. 

Izmēģiniet!