Ziedputekšņi
Ziedputekšņi ir dabisks un augstvērtīgs vitamīnu avots.

No putekšņiem gatavotā bišu barība – peru pieniņš ir patiess brīnumlīdzeklis – to saņemot topošās bišu mātes pāraug savas vienaudzes darba bites. Tas notiek ātrāk – darba bite attīstās 21 dienā, bišu māte – 16 dienās, un kvalitatīvāk – darba bites piedzimst par darba rūķiem, visu savu mūžu ir spējīgas ilgstoši un nenogurdināmi strādāt – kopt citas bites, lidot pēc ienesuma, tīrīt ligzdu, sargāt to un galu galā – pārvērsties par nelielu farmaceitisko rūpnīcu – ražot peru pieniņu. Tomēr tās nekad nespēs to, ko spēj bišu māte. Bišu karaliene, saņēmusi šo barību, iegūst ne tikai citu ķermeņa apjomu (tā ir krietni lielāka augumā), bet tai arī mainās misija bišu saimē. Bišu māte ir spējīga dēt olas un tā nodrošina bišu saimes turpināšanos nākošajās paaudzēs. Un tas viss no tās pašas oliņas, kas darba bitei, atšķirīga tikai barība. Barība – peru pieniņš, kurš, lai gan ir bišu dziedzeru produkts, tomēr ražots no bišu maizes. No bišu maizes, kuru bites gatavo no putekšņiem.

Putekšņi ir atzīti arī par cilvēka augšanas stimulatoriem. Putekšņi palīdz nodrošināt kvalitatīvu gremošanas procesu, tie atvieglo un normalizē zarnu trakta darbību gan aizcietējuma, gan caurejas gadījumā. Putekšņi palīdz cīnīties ar liekā svara problēmām, tie paši ir barība un vienlaikus arī veicina gremošanas procesu. Tie sadedzina liekās taukvielas un rada organismam papildus enerģiju.

Putekšņi ir pazīstami arī kā cilvēka imūnsistēmas uzturētāji. To spējās ietilpst arī tādas īpašības, kā organismam raksturīgo ķīmisko reakciju koriģēšana un kaitīgo vielu izvadīšana no organisma. Novērots, ka pacientiem ar hroniska alkoholisma diagnozi, samazinājās tieksme pēc kaitīgā šķidruma, ja vien viņi saņēma putekšņus savā uzturā. Līdzīgi putekšņus var izmantot arī jauniešu ārstēšanai no narkotisko vielu vilinājuma.

Putekšņi labvēlīgi iedarbojās arī uz pacientiem, kuri bija saņēmuši radioaktīvo starojumu un citas indes.

Francijā un Polijā ārsti sekmīgi izmanto putekšņus pediatrijā. Īpaši tiek atzīmēta ziedputekšņu labvēlīgā ietekme anēmijas pacient ārstēšanā.

To pašu var teikt arī par diabēta pacientiem: kādā pētījumā pacientiem deva 32 g putekšņu dienā divas nedēļas un cukura daudzums urīnā jūtami samazinājās.

Ārsti savos pētījumos reizēm novēro pat grūti izskaidrojamus procesus. Tā tas, piemēram, bijis kādā pētījumā kur pētītas novecošanās problēmas un meklēti tām risinājumi. Vīriešiem pēc 40 gadu vecuma sasniegšanas deva 15 g putekšņu dienā un konstatēja, ka izmēģinājuma grupas dalībniekiem nav problēmu ar prostatas dziedzeri. Tālāk pētot atklājās, ka citai pētījumu grupai – jau ar prostatas problēmām – pacientiem ēdot putekšņus, šīs problēmas mazinājās. Pacientu stāvoklis uzlabojās pat tiktāl, ka varēja atteikties no ķirurģiskas iejaukšanās. Konstatēts arī, ka putekšņi labvēlīgi iedarbojas uz seksuālo aktivitāti un tie ieteicami impotences gadījumā vīriešiem, kā arī sievietēm, kurām iestājas menopauze.

Putekšņi ieteicami arī cilvēkiem senioru vecumā – gadījumā, kad vājas apetītes dēļ ir apgrūtināta spēja ievērot veselīgu diētu.

Putekšņu sastāvā ietilpstošās minerālvielas ir organismam izmantojamā formā un veicina iekšējo orgānu un svarīgu dziedzeru darbību, palīdz saglabāt garīgo līdzsvaru un aizpilda robus pārtikā. Putekšņi satur arī vielas ar aktīvu antibiotisku iedarbību, tādēļ tie ir iznīcinoši baktērijām, kuras nonāk ciešā kontaktā ar tiem.

Putekšņi ir labi palīgi arī stresa un citu nervu sistēmas traucējumu gadījumos, to augstā B vitamīnu satura dēļ. Tie palielina organisma spēju pretoties slimībām un izstrādā organismā dabisku rezistenci pret slimību ierosinātājiem.

Putekšņus ārsti apiterapeiti sekmīgi lieto, lai ārstētu alerģijas, astmu, hronisko reimatismu, kolītu, aterosklerozi, depresijas, atmiņas zudumus, pazemināt holesterīna līmeni, stimulētu apetīti, pazeminātu asinsspiedienu. Putekšņi īpaši ieteicami garīgā darba veicējiem.

Mūsu valsts pieredzes bagātākie ārsti – apiterapeiti iesaka piemeklēt putekšņus dažādām vajadzībām vadoties pēc to botāniskās izcelsmes.

  • Robīniju jeb balto akāciju putekšņi nomierina kuņģa darbību, veicina gļotādas stāvokļa uzlabošanos slimības laikā.
  • Vilkābeļu ziedputekšņi nostiprina sirds muskulatūru, pazemina ķermeņa temperatūru saaukstēšanās laikā, nomierina nervu sistēmu, mazina sirdsdarbības traucējumus – sirdsklauves.
  • Bazilika putekšņi stimulē kuņģa un zarnu darbību.
  • Viršu ziedputekšņiem piemīt urīnu dzenoša iedarbība, tie palīdz elpošanas ceļu iekaisuma gadījumos.
  • Ķiršu ziedputekšņi novērš sastrēgumus aknās, ārstē prostatītu, uzlabo asins sastāvu, dziedē varikozas vēnas.
  • Rapša ziedputekšņi pazemina holesterīna daudzumu asinīs.
  • Eikalipta ziedputekšņi ieteicami bronhīta un iesnu gadījumā.
  • Zirgkastaņu ziedputekšņi regulē venozo asinsriti, nostiprina kapilāru sieniņas.
  • Pieneņu putekšņiem piemīt urīnu dzenošas īpašības, tie labvēlīgi ietekmē nieres un urīnpūsli, tiem ir mīkstinoša iedarbība uz zarnu traktu un ieteicami aknu slimību ārstēšanai.
  • Ābeļu ziedputekšņi nostiprina organismu un sirds muskulatūru.
  • Kazeņu ziedputekšņi darbojas tonizējoši.

Ziedputekšņi kopumā aktivizē cilvēka organisma aizsargspējas, pastiprina reaģēšanas spējas pret nelabvēlīgu apstākļu iedarbību, aktivizē leikocītus cīņai ar asinīs iekļuvušiem svešķermeņiem, reģenerē bojātos audus, paātrina aknu fermentu atjaunošanos, uzlabo kuņģa un zarnu darbību, normalizē hemoglobīna līmeni, palīdz asinsradē, paaugstina cilvēka fizisko izturību lielu garīgo un fizisko slodžu laikā. Stabilizē aknu šūnu membrānas, normalizē vielumaiņu, atindē aknas un stimulē aknu šūnu atjaunošanos. Putekšņi paši par sevi nav toksiski, līdz ar to nerada papildus slodzi aknām.

Ziedputekšņi labvēlīgi ietekmē hipertonijas slimniekus, gados vecākus cilvēkus pasargā no neirozēm, depresijām, neirastēniju, diabētu, likvidē impotenci.

Juris Šteiselis