Vasks

Lai radītu svētku sajūtu, ir ne tik svarīgas pašas mantas, kā to radīšana. Tādēļ jau izsenis latvieši paši cepuši pīrāgus, lasījuši Jāņuzāles, krāsojuši olas un lējuši sveces. Izrādās, ka sveces var ne tikai liet, bet arī rullēt, un tas ir izdarāms pavisam ātri un vienkārši.

Darbam nepieciešamais

Sveču rullēšanai vajadzīgs:

  • bišu vaska plāksnītes,
  • daktis,
  • nazis vai šķēres,
  • labs (dzeltens un smaržīgs) noskaņojums.

Vislabāk sveces rullēt uz galda, tikai jāatceras, ka šajā nodarbē vasks mēdz aplipināt galdu, taču to nevar nomazgāt ar ziepēm un ūdeni. Gludu virsmu (korians, akmensmasa, stikls) pēc tam var labi notīrīt ar plastmasas auto logu skrāpīti, bet, ja galds ir tāds, kuru neklājas skrāpēt, tad vislabāk darba vietu noklāt ar šo papīru vai rullēšanu veikt uz maizes dēlīša.

Vaska sagatavošana

Vaska sveču rullēšanai vajadzīga vaska plāksne, kura ir pietiekami mīksta (plastiska), lai to varētu sarullēt ciešā rullītī un tā nelūztu. To var pārbaudīt palokot plāksnes stūrīti.

Ja vaska plāksne ir glabāta aukstumā, tā var kļūt trausla un bāla. Lai pagatavotu sveci, vasku atkal jāpadara dzidri dzeltenu un mīkstu. Vasks tāds kļūs, ja to dažas stundas līdz pāris dienas paturēsiet istabas temperatūrā. Ja vēlme “rullēt sveci tūlīt” ir nepārvarama, tad vaska plāksni var sasildīt dažas minūtes paturot spēcīgas lampas gaismā vai sildot dažas sekundes ar matu žāvētāju (tautā sauktu par fēnu). Sildot vasku ar šādiem paņēmieniem ir jāraugās, lai vaska plāksne neizkūst un nezaudē savu formu. Ja tas vietām kļūst puscaurspīdīgs, tad tā ir pazīme, ka tas ir sasildīts par daudz, un nu tas jānoliek uz gludas virsmas atkal atdzist. Ja vaska plāksne tomēr izkūst pavisam, varat to samīcīt apkārt daktij, un būs radīta svece ar Jūsu pirkstu nospiedumiem! Vaska atgriezumus var izkausēt un ieliet trauciņā ar dakti un Jums būs vaska tējas svece.

Sveces rullēšana

Vispirms izvēlieties kādas formas sveci vēlamies radīt. Ja tā būs svece, kurai viens gals resnāks, otrs tievāks (koniska), tad būs vajadzīga vaska plāksne, kurai viens gals ir platāks kā otrs (tai skaitā trijstūris). Cilindra veida svece izveidosies no taisnstūra vai kvadrāta plāksnītes. Vaska plāksnīti pareizajā formā viegli izgriezīsiet ar nazi vai saimniecības šķērēm. Kad plāksnīte ir gatava, tad jāpiegriež dakts. Dakti vajadzēs apm. 1cm garāku kā plānotā svece. Lai svece labāk iedegtos, dakts aizdedzināmo galu vēlams ieziest ar vasku vai pat iemērkt šķidrā vaskā.

Vispirms uz plāksnes (platākā) gala uzlieciet dakti, tā lai dakts brīvais gals ir pāri plāksnītes maliņai, kas būs sveces augšgals. Tad, jautri dungojot, sāciet rullēt vaska plāksnīti ciešā rullītī. Jo ciešāk to sarullēsiet, jo svece degs ilgāk un labāk.

Atcerieties, ka koniska svece jāsāk rullēt no plāksnes platākā gala un sveces pamatnē vaska kārtas klāsies viena uz otras, bet topošajā augšgalā tās arvien atkāpsies.

Kad svece sarullēta, sveces pamatnē dakti nogrieziet pavisam, bet augšgalā atstājiet apm. 1/2cm, skaļi iesaucieties “Sveces rullē pats!”un svece ir gatava!

Izdoma un fantāzija

Noteikti lieciet lietā savu izdomu, lai dažādotu savu sveču klāstu.

Piemēram, lai izgatavotu dažādas figūras, ļoti ērti lietot piparkūku formiņas. Ņemiet savu iemīļotāko piparkūku formiņu, un izspiediet vaska plāksnē caurumu. Izspiestā figūriņa būs brīnišķīga pamatnīte svecei, bet no atlikušās plāksnes izgatavosiet sveci, kurai ārējā malā būs zināmas formas izgriezums.

Pagatavotās sveces var dedzināt gan svečturos, gan novietojot uz cietas nedegošas virsmas. Tā kā rullētās sveces ir nedaudz vieglākas kā lietās sveces, īpaši jāraugās, lai tās ir stabili novietotas. Ja svecei degot deglis kļūst pārāk garš un liesma sāk kvēpt, tad degļa lieko galu nogrieziet ar šķērēm.

Vairāk ziņu par vasku un svecēm meklējiet www.vasks.lv

Rullētās sveces ir vieglākas nekā lietās vaska sveces, kuras lej paši biškopji, un rullēto sveču degšanas mūžs ir daudz īsāks, tādēļ, ja vēlaties sagādāt prieku sev un citiem ar pašdarinātām svecēm, tad meklējiet vasku un rullējiet uz nebēdu, bet ja gribat, lai vaska sveces ar savu silto un aromātisko liesmiņu priecētu jūs daudzas jo daudzas stundas, tad risinājums ir - iegādāties biškopju lietās vaska sveces.