Medus receptes
 

Receptes STIPRIE MEDUS VĪNI (VĀRĪTIE)

STIPRIE MEDUS VĪNI (VĀRĪTIE)

Tos gatavo no misas, ņemot pēc apjoma vienādas daļas medus un ūdens. Dažkārt gatavo vēl piesātinātāku šķīdumu - 1 daļa medus un 0,5 daļas ūdens. Jo mazāk ūdens, jo stiprāks būs vīns, un tas praktiski ir domāts jau nākamajai paaudzei, jo ,piemēram, vīnu, kas ielikts no vienas daļas medus un 0,5 daļām ūdens, gatavina 15...20 gadus. Mazāku koncentrāciju par 1:4 neizmanto, jo no šķidrākas misas nevar pagatavot vīnu, kas glabātos.

Misas vārīšanai katlā ielej medu, izšķīdina to siltā ūdenī. Katlu piepilda par 3/4 apjoma, jo vārot medus misa puto un var izšļākties no trauka. Vāra uz nelielas uguns. Kad misa sāk vārīties, uguni samazina līdz minimumam, lai tikai noturētu vārīšanos. Ja nu šķīdums pēkšņi sāk stipri vārīties, katlā pielej nedaudz auksta ūdens. Vārīšanas laikā šķīdumu nepārtraukti maisa ar koka karoti vai menti un regulāri noņem putas, ko savāc atsevišķā traukā. Apmēram pēc divām stundām putas pārstāj veidoties, bet suslu vāra vēl pusstundu, pievienojot tai apiņus un garšvielas. Piedevas liek linu maisiņā un piekarina pie katla malas. Vārot misas daudzums samazinās, tālab beigās pielej karstu vārītu ūdeni līdz sākotnējam līmenim. Gatavo misu pārlej mucā vai stikla balonā raudzēšanai.

Ieraugam izmanto alus vai maizes raugu ( starp citu, raugs piešķir vīnam rūgtu piegaršu), augļu vai ogu sulu, svaigu bišu maizes ieraugu.To gatavo šādi: 20...30 g bišu maizes izšķīdina glāzē silta ūdens. 300 g medus izšķīdina tādā pašā daudzumā ūdens un, lai iznīcinātu mikroorganismus, vāra 10 minūtes,noņemot putas. Karstam šķīdumam pielej 0,7 l auksta vārīta ūdens, atdzesē.., pielej bišu maizes ūdeni un liek siltumā. Pēc nedēļas raugs maisījumā savairojas pietiekamā daudzumā, kas ir pietiekams 100 l medus misas ieraugam. Tomēr drošāk ir likt vīna rauga tīrkultūras, kas piešķir dzērienam, patīkamu garšu, uzlabo buķeti un pastiprina par 1...2 grādiem. Izmantojot tīrkultūras, rūgšana sākas un beidzas ātrāk, vīns ātrāk kļūst dzidrs, ir bagātāks ar ekstraktvielām un ir izturīgāks pret vīna slimībām.

Stipro medus vīnu rūgšanai labāk izmantot lielākus traukus, tāpēc, ka lielā apjomā process rit pareizāk un ātrāk, jo ir stabilāka temperatūra. 30...35 grādos rūgšana notiek pārāk strauji, izdalās daudz ogļskābās gāzes, paņemot sev līdzi daudz spirta un vērtīgo aromātisko vielu, un vīns kļūst , kā saka ražotāju, tukšs. Tāpēc optimāla raudzēšanas temperatūra ir 16...20 grādi, tā nodrošina normālus mikrobioloģiskus procesus un pakāpenisku rūgšanu.

Pēc ierauga pielikšanas misa sāk rūgt diennakts laikā - rodas putas. Dažās dienās process sasniedz maksimālu CO2 , bet pēc 5...7 dienām tas samazinās, iestājas ilgstoša lēnas rūgšanas fāze, un tad vīnu ieliek aukstā pagrabā. Rūgšanai jānotiek ierobežotas gaisa apmaiņas apstākļos, taču brīvi jāvar izdalīties ogļskābajai gāzei, tāpēc mucas caurumu apsedz ar mitru drānu, bet balonus aprīko ar ūdens aizvaru: korķī iesprauž elastīgu cauruli, kam otrs gals ielikts traukā ar ūdeni.

Pēc vīna dzidrināšanas, to ar sifonu pārlej tīrā traukā un atstāj vēsumā nogatavināšanai. Bez pārliešanas vīns iegūs sērūdeņraža smaku, jo no vecām rauga šūnām iesūks daļu atmirušā rauga olbaltumvielu. Lai paātrinātu dzēriena nogatavināšanos, to izvēdina- 2...3 reizes pārlej no viena trauka otrā. Saskārušās ar gaisu, olbaltumvielas un ekstraktvielas ātrāk nogulsnējas, vīns kļūst tīrāks, patīkamāks, aromātiskāks. Skābekļa iedarbībā gaišie vīni kļūst zeltaināki, tumšie- gaišāki. Nogatavināšanās procesā vīna apjoms samazinās, bet traukam jābūt pilnam, tāpēc to uzpilda ar agrāk pagatavoto vīnu no pudelēm.

Laika gaitā stiprie medus vīni kļūst vēl stiprāki, garšīgāki un aromātiskāki. Senos laikos tos gatavināja 5...40 gadus. Ja medus misai pēc vārīšanas un atdzesēšanas pielej augļu vai ogu sulu un raudzē un nogatavina kā parasti, iznāk tā saucamais augļu medvīns. Dubultai misai (medus:ūdens-1:1) pielej piekto daļu izvārītas misas. Sulai jābūt svaigai, tikko pagatavotai (izspiestai). Saldas sulas var pieliet vairāk nekā skābas. Izmanto ķiršu, bumbieru, ābolu, upeņu, jāņogu, melleņu, plūmju un aveņu sulu. Gatavojot augļu vai ogu medvīnu, misu vāra bez garšvielām, un gatava medus buķete būs atkarīga no medus un sulas. Sevišķi populāri alkoholiski medus dzērieni bija slāvu tautu vidū. Piemēram, 19.gadsimta beigās Krievijā bija 550 medus vīna darītavas, un šo dzērienu gatavoja arī eksportam, tā būtiski papildinot nacionālo budžetu.

There is/are 8 receptes.
Pages: 1

Recipes from category: STIPRIE MEDUS VĪNI (VĀRĪTIE)
BĒRZU SULAS MEDVĪNS
Misu vienu stundu vāra emaljētā traukā uz lēnas uguns, noņemot putas. Atdzisušam šķidrumam ...
GADATIRGUS MEDVĪNS
13 glāzes jebkura medus izšķīdina 65 glāzes ūdens, izmēra šķidruma līmeni un pielej vēl 1...
KARALISKAIS MEDVĪNS
To gatavo no 2 daļām liepziedu medus un 1 daļas ūdens. Medu izšķīdina karstā ūdenī, pielej...
KLOSTERA MEDVĪNS
Uz 26 glāzēm medus ņem 52 glāzes ūdens un 150 g apiņu. Medu izšķīdina ūdenī un katlu liek...
KOVENSKAS MEDVĪNS
To vāra no tīra liepziedu medus, no koncentrētas misas (1:1) bez piedevām. Misu vāra 3...4 stun...
LIETUVIEŠU MEDVĪNS
Gatavo no dubultas (medus:vīns-1:1), pusotrkāršas (1:0,5) vai trīskāršas (1:2) misas. Vārīš...
POĻU MEDVĪNS
Raudzē no dubultas vai trīskāršas misas. Uz 50 l šķidruma liek 250 g upeņu un 5 g baldriāna...
VIEGLAIS MEDVĪNS
2 spaiņi medus, 6 spaiņi vāroša ūdens, 24 g kanēļa, 2 muskatrieksti. Vāra kā parasti. Gatav...